Tutoriale bukmacherskie - poradnik bukmacherski

Skąd wzięła się nazwa bukmacher?

Udostępnij:
FacebookTwitter

Dziś troszkę historii. Zastanawialiście się kiedykolwiek skąd w ogóle wzięła się nazwa bukmacher? Kto, gdzie i kiedy wymyślił zakłady bukmacherskie? Wszystkiego tego dowiecie się z naszego najnowszego poradnika bukmacherskiego.

historia zakładów bukmacherskich interbookie

Początki zakładów bukmacherskich

Hazard i sama idea zakładania się były obecne w życiu człowieka od zawsze, na co są niezbite dowody. Już 4000 lat p.n.e. w Mezopotamii przez żołnierzy babilońskich organizowane były wyścigi konne. Nieco później (“nieco później”, czyli ok. 2000 lat później) w Tebach i Chinach zakładano się o niewolników. W ówczesnych Indiach grano w kości, warcaby, popularne były również zakłady na walki kogutów. Zapiski o grach hazardowych zachowały się chociażby na egipskich piramidach, a pod krzyżem Chrystusa żołnierze rzymscy ciągnęli losy o jego szaty. W starożytnej Grecji i Rzymie hazard był już na porządku dziennym, a rekordy popularności biły zakłady na wyścigi rydwanów oraz walki gladiatorów.

Prekursorem zakładów bukmacherskich jakie znamy dziś była natomiast XVIII-wieczna Anglia. To tam jak grzyby po deszczu wyrastały tzw. domy zakładów bukmacherskich. Miało to m.in. związek z rozwojem maszyn drukarskich i rozpowszechnieniem prasy papierowej, w której najchętniej czytanymi rubrykami nie były te dotyczące pogody, gospodarki lub wojen na świecie, lecz działy, w których tzw. “tipsters” udzielali rad odnośnie typowania wyników zbliżających się gonitw.

Prawdziwy bukmacherski boom nastąpił jednak dopiero pod koniec XIX i na początku XX wieku, a związane to było z nieprawdopodobnym wzrostem zainteresowania piłką nożną. Na 1888 rok datuje się start pierwszych profesjonalnych rozgrywek piłkarskich w Anglii (a zarazem na świecie), które natychmiast zdobyły gigantyczną popularność dzięki lokalnym dziennikom relacjonującym poszczególne spotkania oraz typującym faworytów i wystawiającym kursy na zbliżające się mecze.

Skąd nazwa bukmacher?

Nazwa bukmacher pochodzi od dwóch angielskich słów: book (książka) oraz make (robić). W dosłownym tłumaczeniu oznacza ona osobę, która przyjmuje zakłady i prowadzi specjalną księgę, w której zapisywane są wszelkie transakcje, co stanowi potwierdzenie przyjęcie danego kuponu, a zarazem zobowiązanie do wypłacenia ewentualnej wygranej.

Pierwszy bukmacher, który przynajmniej częściowo przypominał to, co znamy dzisiaj zainaugurował swoją działalność w Anglii w 1922 roku, kiedy to John Moores założył dom bukmacherski “Littlewood Pools of Liverpool”. Początkowo jednak zawód bukmachera nie kojarzył się najlepiej.

Tak jak wspominaliśmy. Na przełomie wieków XIX i XX nowe punkty obsługi typerów wyrastały jak grzyby po deszczu, a profesjonalizm, reputacja i wiarygodność zdecydowanej większości z nich daleka była od ideału. Mniejsi bukmacherzy mieli olbrzymie problemy z prawidłowym oszacowaniem ryzyka, jakim obarczone było dane zdarzenie, przez co błyskawicznie stawali się niewypłacalni i najzwyczajniej w świecie bankrutowali, zostając przy okazji natychmiastowo wchłonięci przez profesjonalnie zarządzane, gigantyczne domy bukmacherskie. Tu swój początek mają bukmacherzy, którzy działają aż do dziś.

Historia zakładów sportowych.

Udostępnij:
FacebookTwitter

Napisz nowy komentarz

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

Restricted HTML

  • Allowed HTML tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
Bonusy i promocje bukmacherskie

Bonusy Bukmacherskie

Przedstawiamy Wam aktualne, wybrane bonusy bukmacherskie oferowane przez bukmacherów online. Aby dowiedzieć się więcej o bonusach, odwiedź nasz poradnik bonusowy.

Darmowe typy

Darmowe typy bukmacherskie

W tym miejscu znajdziecie zawsze darmowe typy bukmacherskie, starannie wyselekcjonowane przez współpracujących z nami profesjonalnych typerów.

Aktualne darmowe typy
SINGLE
Stawka: 3/10
piłka nożna La Liga sezon 2020/2021
Rodzaj typu: Barcelona poza Top 2 | Kurs: 3.30 23/10